اپوکسی زیورآلات

اپوکسی زیورآلات

رزین اپوکسی زیورآلات، رزینی نیمه غلیظ با درصد ۱ به ۲ یعنی ۲ جزئی و کاملاً شفاف و بی‌رنگ می‌باشد. از استحکام خوبی برخوردار است و شکننده نمی‌باشد. به‌هیچ‌ عنوان نباید حلال داشته باشد. وجود حلال در آن در ابتدا باعث بو زننده آن می‌شود که در حین کار کارکردن با آن را سخت کرده و حتی برای استشمام هم خطرناک است. بعد از کار هم باعث ترک خوردن و کم کردن حجم و به‌ اصطلاحی سطح آن پوست پرتقالی می‌شود. همین سطح پوست پرتقالی شدن در پایان کار نشان‌دهنده وجود ناخالصی و یا حلال در آن هست.

زیورآلات تزئینی با اپوکسی (مثل انگشتر گردنبند دستبند ) تا حدودی به‌خاطر خاصیت اپوکسی ضد آب هستند. ولی بهتر است زمانی ‌که می‌خواهیم از این زیورآلات استفاده کنیم آن‌ها را داخل آب نکنیم چون احتمال طبله شدن یا تغییر رنگ آن‌ها را خواهیم داشت.

مزایای رزین اپوکسی زیورآلات

از مهم‌ترین مزایای رزین اپوکسی زیورآلات این است که بعد از خشک شدن حالت کریستالی و شفافیت خود را داشته باشد.

استاندارد ژل تایم تاچ فری (touch free) و خشک شدن کامل اپوکسی در دمای ۲۰ تا ۲۵ درجه می‌باشد. توجه داشته باشید که این نکته بسیار حائز اهمیت است، چون نوسان دما ( کاهش و افزایش دما ) روی خشک شدن رزین تاثیر می‌گذارد. در اکثر مواقع هم پس‌ از خارج شدن از قالب رزین ها کدر شده، شفافیت و درخشندگی اولیه را ندارد. این‌موضوع روی کیفیت کار تاثیر می‌گذارد.

درست کردن این زیورآلات بسته به خلاقیت فرد دارد. در زمان خرید این رزین باید به اینکه ظاهری کاملاً شفاف و شکل ظاهری بدون حباب و اینکه بوی تندی نداشته باشد باید دقت کنیم.

با این رزین می‌توانیم مجسمه‌سازی هم داشته باشیم. همچنین به رزین آرت نیز در بازار معروف است. این محصول شفاف، بدون زرد شدگی و ضد خش می‌باشد.

نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید وجود هاردنر پلی آمین است. این هاردنر کاملاً شفاف، بی رنگ و بی ‌بو است. بعد از ترکیب با اپوکسی شفافیت خود را از دست نمی‌دهد و همچنان شفاف است. مواردی در رابطه با نگهداری رزین که حتما در ظرف‌های مات نگهداری شوند در معرض نور آفتاب نباشد و در جای مرطوب نباشد. بعد از هر بار استفاده درب آن را به‌خوبی ببندید. بدنیست بدانید که رزین اپوکسی پشت سنگ بسیار کاربردی است.

5/5 - (16 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *